Контраст
Шрифт
Україна єдина #UAРАЗОМ

Увага! Просимо дотримуватися протиепідемічних заходів щодо запобігання захворювання на коронавірус.

Чим небезпечні кліщі?

Кліщі - дрібні членистоногі тварини, підклас класу «павукоподібні» (Arachnida). На території України поширені понад 30 видів кліщів. Їх безліч, особливо в ґрунті. Кліщі живуть у траві, кущах, чагарниках листяних та мішаних лісів, парків, скверів, дачних масивів, не можуть літати і стрибати. Кліщі можуть заноситись до житла з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

Існує два сезонних піків активності: в квітні - травні та серпні – вересні. Аномально тепла зима цього року вплинула на раннє розмноження кліщів. Найчастіше кліщі присмоктуються до найбільш тонкої шкіри: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій ділянці, волосяна частина потилиці, зона під лопатками та під колінами, всередині пупка.

     Не всі кліщі є носіями інфекції, однак вони можуть передавати людині близько 20 інфекційних захворювань, зокрема через збудників кліщового вірусного енцефаліту, хвороби Лайма (лаймбореліоз), марсельської гарячки та інших. Основними носіями інфекції є іксодові кліщі. У самки тіло довжиною до 3 мм, овальне, звужене до переду. На передньому кінці є довгий хоботок, яким кліщ прикріплюється до шкіри. Об’єм крові, що висмоктують самки, може в багато десятків разів перевищувати їхню власну вагу.

      Волинь є епідемічно неблагополучною щодо природно-вогнищевих трансмісивних інфекцій. Природний осередок кліщового енцефаліту на Волині – Ратнівський район. Щоб запобігти укусам кліщів, перед перебуванням на природі потрібно відповідно одягатися, ретельно закриваючи відкриті ділянки шкіри.

      Медиками рекомендується:

- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами одяг, щоб було легше помітити кліщів. А також одягати головний убір;

- під час і після прогулянки обстежувати ділянки тіла, особливо ті, що покриті волоссям;

- вдома одразу змінити одяг, оглянути, випрати і випрасувати. Витрушування одягу неефективне;

- якщо на природі перебували хатні тварини - їх теж слід оглянути до того, як впустити до помешкання;

- для захисту від кліщів доцільно використовувати репеленти - засоби, що їх відлякують. Їх наносять на відкриті частини тіла (крім обличчя) та на одяг.

     Якщо кліщ присмоктався, його необхідно якомога швидше видалити, бажано у травмпункті. Позбутися кліща можна і самотужки.

      Не варто змащувати місце укусу олією, це лише вб'є його і ранка інфікується.

      Кліща необхідно повільно видалити разом із хоботком, розхитуючи комаху з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки. Після видалення, місце присмоктування змастити 3%-м розчином йоду. В жодному разі кліща не викидають, а спалюють. Після присмоктування кліщ відпадає та відкладає яйця в ґрунт.

     У разі прояву ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу, слід негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

     Прояви кліщового вірусного енцефаліту. Період від укусу кліща до перших клінічних проявів хвороби триває, в середньому, 7-14 днів. Переважно уражається центральна нервова система. Основні симптоми – слабкість, дратівливість, через 2 дні – підвищення температури до 40 градусів, інтенсивний головний біль, запаморочення, нудота, блювання, порушення сну. Летальні наслідки від кліщового енцефаліту - від 3 до 20%.

     Прояви хвороби Лайма: кільцеподібне почервоніння (мігруюча еритема) на місці присмоктування кліща, що зявляється за декілька (від 1 до 30) днів; свербіж тіла; головний біль; ломота у всьому тілі та млявість.

     Якщо не лікуватись на ранній стадії, уражаються: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, можлива інвалідність та летальні наслідки. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування незначна, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

     У нашій області кліщовий лаймбореліоз виявлено у майже 130 населених пунктах.

     За даними ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України», у минулому році відмічено ріст захворюваності на 34% (59 випадків лаймбореліозу, проти 44 у 2018 році), при тому, що в середньому по Україні спостерігалось зниження захворюваності на 17,3%. До лікувально-профілактичних установ за медичною допомогою з приводу укусів кліщів за період з першого квітня до 12 травня звернулось майже 60 осіб (в тому числі 18 дітей). У 40 % осіб укуси відмічалися після перебування на території лісових масивів та парків, у 60 % пов’язані з перебуванням на власному подвір’ї, присадибних та дачних ділянках. Протягом останніх 5 років в області зареєстрували 15 випадків кліщового вірусного енцефаліту, і це складає 75 % від усіх випадків по Україні. За останні два роки зареєстрували сім випадків енцефаліту, з яких два - у 2019 році. Лікарі-епідеміологи та біологи лабораторії особливо небезпечних інфекцій установи здійснюють моніторинг розповсюдження кліщів та їх лабораторні дослідження по всій адміністративній території області.       Щорічно збирається та досліджується від 8 до 10 тисяч кліщів, до 3 % виявляється з позитивними знахідками. Окрім цього, лабораторією щорічно досліджується до 300 кліщів знятих з людей. Збудник захворювання – борелія, виявляються у 35-40 %. З початку 2020 року лабораторією досліджено 28 кліщів знятих з людей, у 12 виявлено борелії, що становить — 43 %.

  Начальник Центру превентивної медицини ДУ «ТМО МВС України по Волинській області»   Віктор Наумчик

(с) 2024

Запис до лікаря