Контраст
Шрифт
Україна єдина #UAРАЗОМ

Увага! Просимо дотримуватися протиепідемічних заходів щодо запобігання захворювання на коронавірус.

21.03.2024

Сонний параліч та як підтримати людину, що переживає втрату

🌙Сонний параліч – стан нервової системи, що характеризується збереженням свідомості при неможливості рухати тілом.

Під час фази швидкого сну мозок паралізує наші м’язи (постуральна атонія) для того, щоб ми не рухались у відповідь на сновидіння. Коли свідомість вже прокинулась, а гальмування нейронів за допомогою нейромедіаторів продовжується, викликається даний стан. Характерними є зорові та слухові галюцинації. Такі галюцинації називаються гіпнагогічними, та вважаються варіантом норми при переході від бадьорості до сну. Зазвичай бачать темне страхітливе створіння, або сидячого на собі чортика, можуть почути різні “заклинання, прокльони”. Також характерним є відчуття, що «хтось душить», адже через “сплячі” дихальні м’язи людина не може вдихнути повними грудьми. Цей стан залишив відбиток у мистецтві й фольклорі.

Найчастіше сонний параліч виникає у людей з хронічним стресом, синдромом вигорання, безсонням, тривожними розладами, ПТСР.

Про профілактику розвитку сонного паралічу від психіатра Центру психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору ДУ "ТМО МВС України по Волинській області" Катерини Редько.

▪Спробуйте заспокоїтись і усвідомити, що нічого страшного не відбувається. Потойбічних сил не існує, а всі демони лише у вас в голові;

▪Допоможіть тілу прокинутись шляхом ворушіння невеликою групою м’язів, наприклад пальцями ніг, або рахуванням, згадуванням віршів/пісень;

▪Спати варто на боку, або животі;

▪Нормалізуйте та систематизуйте режим сну й бадьорості;

▪Позбавтесь від шкідливих звичок;

▪Відмовтесь від вживання стимулюючих напоїв у другій половині дня.

Шукайте немедикаментозні методи зниження рівня стресу.

За допомогою зверніться до лікаря-психіатра.

Як підтримати людину, що переживає втрату.

Зараз чи не в кожного з нас є знайомі, близькі друзі, колеги, що просто зараз переживають горе через втрату близької людини.

Нас переповнює співчуття, всі наші думки можуть бути зайняті тим, як людина з близького кола переживе цю втрату. Але інколи, опинившись поряд зі згорьованим, ми просто не знаємо, як її підтримати, як висловити своє співчуття так, щоб не завдати їй ще більшого болю.

Ось деякі поради, як співчувати людині, яка переживає втрату:

✧ Будьте терплячими та давайте вибір.

Кожен реагує на втрату по-різному, відчуває свій унікальний спектр емоцій горя та може по-свойому їх проявляти. Не всім потрібно весь час бути поруч з кимось. Інколи скорботний може хотіти, щоб його просто залишили у спокої. Тож, дайте згорьованій людині можливість обрати, що їй зараз потрібно, і терпляче поставтесь до її вибору.

✧ Прийміть емоції скорботного.

Якщо людина, що переживає втрату, готова бути з вами поруч і говорити, почуйте її, її біль і все те, що вона зараз відчуває. Не треба намагатися переключити її на більш позитивні теми або активно переконувати, що ця втрата – не кінець життя, адже для згорьованої людини зараз все саме так.

✧ Допоможіть зберегти зв'язок з померлим.

Часом усі, хто оточує скорботного, уникають при ньому найменшої згадки про померлого, намагаючись таким чином вберегти його від ще більшого болю та страждань. Але скорботному важливо говорити і згадувати, адже в одну мить перервати зв'язок з померлим просто нестерпно. Тож, говоріть і зберігайте спогади разом.

✧ Будьте щирими у співчутті.

Висловлюйте співчуття від щирого серця: «Я співчуваю тобі», «Мені болить разом з тобою», «Я поруч, можеш розраховувати на мене». Ваші слова допоможуть скорботному зрозуміти, що він не сам на сам зі своїм горем, що навколо є люди, які хоч і не можуть відчути все, що відчуває зараз він, але готові підтримати та бути поруч.

✧ Будьте поруч та допомагайте ділом.

Інколи слова непотрібні. Потрібна лише присутність того, хто не буде нав’язливо відволікати розмовами про щось «нейтральне», щоб уникнути гнітючої тиші. Будьте поряд та запропонуйте допомогу у простих побутових справах. Це важливо, адже важкий емоційний стан скорботного впливає і на те, що підтримувати побут стає просто несила.

Кожен йде крізь горе своїм шляхом. Але в ваших силах дати згорьованій людині відчути вашу підтримку на всіх його етапах.

 

(с) 2024

Запис до лікаря